Minulý týždeň zverejnil BloombergNEF (BNEF) odhady svojho globálneho benchmarkingu, ktorý sleduje náklady na solárnu a veternú elektrinu (LCOE). LCOE skúma celkové náklady na výstavbu, prevádzku a údržbu elektrární a potom na základe všetkých týchto vstupov vypočítava náklady na MWh vyrobenej energie.
BNEF zistil, že náklady pre solárnu energiu klesli v prvej polovici roku 2021 v priemere na 48 USD/MWh, teda klesli o 5% od prvej polovice roku 2020 a to až o 87% od roku 2010. Pre veternú energiu klesli náklady na 41 USD/MWh, teda o 7% od prvej polovice roku 2020, a to až o 63% od roku 2010. Najnižšie hodnoty LCOE v prvej polovici roku 2021 možno konkrétne nájsť v Brazílii a v Texase pre veternú energiu a v Čile a Indii pre energiu solárnu, všetky za cenu 22 USD/MWh.

Podľa odhadov BNEF v Číne, ktorá je najväčším trhom s obnoviteľnými zdrojmi energie, sú náklady na výstavbu a prevádzku solárnej farmy v súčasnosti 34 USD/MWh. Sú teda lacnejšie ako náklady na prevádzku typickej uhoľnej elektrárne, ktoré stoja až 35 USD/MWh. Rovnako aj v Indii by nová solárna energia dosiahla náklady 25 USD/MWh, pričom priemerné náklady na prevádzku existujúcich uhoľných elektrární sú 26 USD/MWh.
Celkovo tak Čína a India dokopy predstavujú až 62% všetkých energetických kapacít na uhlie na celom svete. Spoločne tak vyprodukujú približne 5,5 gigaton CO2 ročne, čo predstavuje až 44% globálnych emisií z energetického sektoru.
V Európe sa náklady na stavbu solárnej energie pohybujú od 33 USD/MWh v Španielsku, 41 USD/MWh vo Francúzsku a 50 USD/MWh v Nemecku. Od roku 2014 poklesli náklady na celom kontinente v priemere o 78%. Tieto hodnoty sú navyše nižšie ako prevádzkové náklady pre uhoľné a plynové elektrárne, ktoré odhadujeme v roku 2021 na viac ako 70 USD/MWh. Náklady na prevádzku uhoľných a plynových elektrární v EÚ od roku 2018 vzrástli, pretože cena uhlíka sa zdvojnásobila.
Zvýšené ceny komodít zatiaľ nevedú k zvýšeniu LCOE
Celosvetové ceny ocele sa od roku 2020 zdvojnásobili, čo ovplyvnilo náklady na veterné turbíny. Taktiež sa od mája 2020 trojnásobne zvýšila cena polysilikónu, hlavnej suroviny pre kryštalické fotovoltaické články. V Číne a Indii zaznamenal BNEF od druhej polovice roku 2020 nárast cien fotovoltických modulov o 7%, respektíve 10%. Podobne aj ceny veterných turbín v Indii vzrástli za posledných 6 mesiacov o 5%.
BNEF však tvrdí, že vplyv zvýšenia cien komodít je potrebné uviesť na pravú mieru:
- Výroba, nie materiály, tvorí väčšinu konečných nákladov na veterné turbíny, FV panely a akumulátory.
- Dodávateľské reťazce absorbujú časť tohto nárastu skôr, ako to ovplyvní developérov.
- Niektorí developéri majú dopredu zabezpečené objednávky, ktoré ich môžu na istý čas chrániť pred týmto nárastom.