Tím výskumníkov z Cambridgeskej univerzity a z Imperial College v Londýne vytvoril zariadenia, ktoré napodobňujú prirodzený proces fotosyntézy vyskytujúci sa v listoch rastlín, ibaže namiesto cukrov produkujú vodík.
Tieto zariadenia s umelými listami boli vyrobené z BiOI (Oxyjodid bizmutitý- netoxická polovodičová alternatíva) a iných trvalo udržateľných materiálov, ktoré využívajú slnečné svetlo na produkciu O2, H2 a CO.
Zistili, že BiOI je životaschopný ľahký zberač na stabilnú produkciu zeleného vodíka. Zariadenie by tak mohlo nielen produkovať vodík, ale aj redukovať CO2 na syntézny plyn, čo je dôležitý medziprodukt v priemyselnej syntéze chemikálií a liečiv.
Výskumníci ďalej zistili, že zariadenia s umelými listami pozostávajúce z viacerých oblastí zberu svetla (pixelov) preukázali vyšší výkon v porovnaní s konvenčnými zariadeniami s jediným väčším pixelom rovnakej celkovej veľkosti. Niektoré chybné pixely by sa teda mohli odpojiť, čo by neovplyvnilo zvyšok.
Nové spôsoby výroby zariadení s umelými listami BiOI, ktoré sú stabilnejšie, sa teraz môžu preniesť do iných nových systémov, čo pomôže pri ich komercializácii.
Source: eurasiareview.com, nextech.sk