8.10.2021 sme pre našich členov organizovali exkurziu do rakúskeho Linzu, kde sa nachádza donedávna najvýkonnejší PEM elektrolyzér v Európe s výkonom 6 MW. Vodík vyrábaný pomocou zelenej energie má potenciál masívne dekarbonizovať energeticky náročné odvetvia. Zariadenie na elektrolýzu vody inštalované v rámci výskumného projektu H2FUTURE v oceliarni Voestalpine v Linzi ukazuje, ako blízko je už táto budúcnosť. Tento závod, vybavený technológiou elektrolýzy od spoločnosti Siemens Energy, je schopný vyrábať zelený vodík vo veľkom priemyselnom rozsahu.
V dvanástich 500 kW elektrolyzéroch dochádza k rozkladu vody na kyslík a vodík za pomoci elektrického prúdu. Voestalpine kladie menší dôraz na kyslík, ktorý prechádza cez kontrolné sklo, zameriava sa hlavne na výrobu 1 200 m³ vodíka za hodinu. Z dlhodobého hľadiska by sa vodík mohol používať na výrobu ocele s oveľa nižšou úrovňou emisií CO2 ako teraz. Podľa Svetovej asociácie ocele každá metrická tona surovej ocele vyrobená v roku 2018 vygenerovala aj 1,85 metrických ton CO2. Zelený vodík by mohol toto číslo výrazne znížiť, ak by sa železo dalo získavať z rudy pomocou vodíka. Takáto premena by z dlhodobého hľadiska znížila emisie CO2 z oceliarne v Linzi o viac ako 80%.

Technológia elektrolýzy nainštalovaná spoločnosťou Siemens Energy je na to ideálna: je dostatočne flexibilná, aby fungovala s využitím čisto zelenej energie z obnoviteľných zdrojov, takže môže dodávať 100% zelený vodík.

Na cestu do Linzu sme oslovili Toyotu CE o zapožičanie novej Mirai. Týmto ďakujeme menovite p. Kočkovi za zapožičanie vodíkovej krásky. Tichá a komfortná jazda si po diaľnici vyžiadala 1,2 kg vodíka na 100 km. Ten sme dočerpali na vodíkovej stanici v Astone tesne pred Linzom a s polovičnou nádržou vodíka sme Mirai odovzadali večer späť v Bratislave. Nebola to jediná Mirai v konvoji. Jeden z účastníkov exkurzie predviedol svoju vlastnú Mirai. Už teraz sa tešíme na druhý turnus exkurzie.

Zdroj: voestalpine, siemens-energy