V roku 2020 bola globálna kapacita elektrolyzéra 0,3 GW, pričom na výrobu vodíka sa väčšinou používala elektrická siet. Plánované projekty v takmer 30 krajinách naznačujú, že globálna kapacita elektrolyzéra by mohla do roku 2026 dosiahnuť takmer 17 GW. Na základe oznámení o projekte odhadujeme, že takmer polovica plánovaného rozšírenia bude využívať existujúcu kapacitu obnoviteľných zdrojov. Väčšina ohlásených projektov má veľkosť od 1 MW do 10 MW a nachádza sa v blízkosti priemyselných lokalít a prístavov. Očakáva sa, že dodatočná obnoviteľná kapacita inštalovaná pre tieto malé projekty bude obmedzená, keďže budú väčšinou využívať obnoviteľnú elektrinu zo siete prostredníctvom bilaterálnych dohôd s developermi a verejnými službami.

Očakáva sa, že väčšie projekty (10 – 100 MW) prinesú v rokoch 2021 – 2026 takmer 18 GW dodatočnej obnoviteľnej kapacity venovanej výrobe vodíka alebo čpavku z obnoviteľných zdrojov, čo predstavuje iba 1 % nášho hlavného predpokladaného rastu obnoviteľných zdrojov. Ak budú plánované projekty uvedené do prevádzky do roku 2026, Čína, Čile, Španielsko a Austrália by mohli spolu priniesť 85 % dodatočných 18 GW obnoviteľnej kapacity určenej na výrobu zeleného vodíka. Kombinácia cieľov a finančnej podpory spolu s dostupnosťou solárnych a veterných zdrojov robí z týchto krajín vedúcu pozíciu v rozšírení výroby vodíka prostredníctvom vyhradenej obnoviteľnej kapacity.
Do októbra 2021 ohlásený projekt elektrolyzéra dosiahol celosvetovo kapacitu viac ako 260 GW. Odhadujeme, že by to mohlo priniesť ďalších 475 GW veternej a solárnej fotovoltaickej kapacity, čo je jedna tretina celkových inštalovaných variabilných obnoviteľných zdrojov energie v súčasnosti, venovaných prevažne výrobe zeleného vodíka. Väčšina plánovaných projektov uvažuje o hybridných veterných, solárnych PV a batériových skladoch na výrobu vodíka. Európa má celosvetovo najväčšiu plánovanú kapacitu elektrolyzéra a súvisiacej obnoviteľnej kapacity, väčšinou z veternej a solárnej fotovoltaiky na mori. Vďaka vynikajúcej dostupnosti veterných a solárnych zdrojov má Austrália po Európe druhý najväčší plynovod, ktorý sa zameriava na export zeleného vodíka a čpavku.

Zatiaľ čo veľké spoločnosti a krajiny oznámili ambiciózne plány na expanziu zeleného vodíka na nasledujúce dve desaťročia, zostáva neisté, koľko z týchto projektov bude skutočne spustených načas a v rámci rozpočtu. V rámci stimulačných balíkov už bolo celosvetovo oznámených takmer 30 miliárd USD vládnych dotácií na zelený vodík. Tempo rozširovania kapacity elektrolyzéra je kľúčom k dosiahnutiu zníženia nákladov potrebných na to, aby bola výroba vodíka z obnoviteľnej elektriny porovnateľná alebo nižšia ako pri alternatívach fosílnych palív. Okrem toho, nesúlad medzi v súčasnosti plánovanými projektmi a dopytom po produkcii zeleného vodíka zostáva kľúčovou neistotou pre budúcu expanziu elektrolyzéra. Vládne politiky sa v súčasnosti viac zameriavajú na dekarbonizáciu výroby vodíka ako na rozvoj dopytu po nových aplikáciách a súčasné ambície krajín stimulovať používanie vodíka v nových aplikáciách nestačia na splnenie ich čistých nulových záväzkov (IEA, 2021a).
Zdroj: IEA