Vedci z austrálskej univerzity RMIT objavili sľubný spôsob zvýšenia výroby ekologického vodíka. Tvrdia, že ich vynález umožní získať dostatok lacného vodíkového paliva pre dopravu a iné odvetvia, čo by mohlo radikálne znížiť emisie uhlíka a pomôcť v boji proti klimatickým zmenám. Použitím vysokofrekvenčných vibrácií na rozdelenie jednotlivých molekúl vody pomocou elektrolýzy sa tímu podarilo uvoľniť 14-krát viac vodíka v porovnaní so štandardnými technikami elektrolýzy.
Navyše používanie zvukových vĺn výrazne uľahčuje extrakciu vodíka z vody, eliminuje potrebu používať korozívne elektrolyty a drahé elektródy. Zvukové vlny tiež zabráňujú aj hromadeniu bublín vodíka a kyslíka na elektródach, čo výrazne zlepšuje ich vodivosť a stabilitu. Elektródové materiály používané pri elektrolýze totiž trpia hromadením vodíka a kyslíka, čím sa vytvára vrstva plynu, ktorá minimalizuje aktivitu elektród a výrazne znižuje ich výkon. V rámci svojich experimentov tím meral množstvo vodíka vyrobeného elektrolýzou so zvukovými vlnami z elektrického výstupu a bez nich.
Elektrolýza spočíva v tom, že elektrický prúd prechádza vodou pomocou dvoch elektród a rozdeľuje molekuly vody na plynný kyslík a vodík, ktoré sa objavujú ako bublinky. Týmto procesom sa získava ekologický vodík.
Zdroj: nextech.sk, rmit.edu.au
Foto: Doktorandka Yemima Ehrnst, Kredit: Univerzita RMIT