TUKE, UPJŠ a NVAS vypracovali Vodíkovú štúdiu pre Košický samosprávny kraj podporenú JRC Európskou komisiou
Vodík je popri batériám ďalší z kľúčových obnoviteľných vektorov, ktorému sa venuje v popredných svetových ekonomikách značná pozornosť vedeckej, obchodnej, politickej ale aj verejnej komunity. Európa ako región má jedinečné výhody, ktoré ju stavajú na popredné miesto spolu s Japonskom, Kóreou, USA a Čínou. Slovensko zatiaľ nezaviedlo efektívny národný program k vodíkovým technológiám. Z toho dôvodu skupina odborníkov za podpory Joint Research Centre vypracovala štúdiu, aby zistila potenciál vodíkových technológií šitých na mieru pre Košický samosprávny kraj (KSK). Ten má pomôcť EÚ dosiahnuť ambiciózne nastavené environmentálne ciele. KSK by tak spoločne s Košickými univerzitami a s podporou fondov EÚ rád hlbšie preskúmal možnosti a dôsledky väčších verejných a súkromných investícií do vodíka ako alternatívneho zdroja energie, najmä jeho potenciál pre inovatívne aplikácie, vzdelávanie moderných inžinierov čím by prispel k podpore ekologického podnikania a zamestnanosti v novovznikajúcej vodíkovej ekonomike.
Cieľom štúdie bolo zistiť, kde sa dajú nasadiť vodíkové technológie naprieč priemyselnými odvetviami od výroby energie, jej uskladnenia a transportu, v doprave, v modernom oceliarstve, ale aj výskume a vývoji, to všetko ruka v ruke s výzvami vo vzdelávaní, ktoré by samozrejme spĺňali tie najvyššie bezpečnostné kritériá. Štúdia obsahuje aj odporúčania pre akčné plány, ktoré môžu pomôcť Košickému samosprávnemu kraju prispôsobiť sa vysoko-konkurenčnému prostrediu v dekarbonizačnej ekonomike v Európe a dovolia nastaviť a stanoviť politické rozhodnutia v budúcnosti. V histórii sa totiž ukázalo, že každý pokrok ľudskej spoločnosti, od prvej priemyselnej revolúcie až po súčasný Priemysel 4.0 súvisel s pokrokom vo využívaní energie a prudkými zmenami v technológiách. Len nedávno sme otvárali semester s jedným z najväčších vynálezcov slovenských dejín, ktorý posunul inovácie v energetike z malej krajiny v srdci Európy a neskôr z ETH Zürich do celého sveta. Bol to učiteľ Alberta Einsteina, skromný Aurel Stodola, ktorý začal štúdium v Košickom kraji. V súčasnosti s masívnou digitalizáciou a inteligentnými IT riešeniami paralelne prebieha aj transformácia spoločnosti, tzv. Society 5.0. A preto nemusíme v Košickom regióne čakať ďalšie desaťročie, aby sme v jednom kroku mohli implementovať vodíkové technológie v boji proti klimatickým zmenám a súčasne inovovali priemysel. Môžeme konať už teraz s existujúcimi možnosťami, a samozrejme zlepšovať ich. Využitím vodíkových technológií môžeme transformovať Košický kraj na región s vyššou kvalitou života pre jeho obyvateľov a ťažiť tak výhody už v ranom období transformácie energetiky v EU. Myšlienka využívania vodíkových technológií pri uskladnení alebo preprave energie nie je nová a dlhoročné skúsenosti existujú z vesmírneho a vojenského výskumu. Cielený výskum vodíkových technológií v EÚ mimo týchto sektorov sa však začal až po roku 2000 a v posledných rokoch sa zintenzívnil so zlepšením účinnosti palivových článkov. Vďaka moderným materiálom a technológiám je používanie vodíkových technológií čoraz realistickejšie. Na Slovensku sa v minulosti o tému vodíkových technológií nezaujímal priemysel, investori a ani tvorcovia politík, no to sa po ohlásení financovania obrovských výskumných iniciatív rýchlo mení. Košický samosprávny kraj môže už čoskoro využívať vodíkové technológie a palivové články v malom rozsahu a v blízkej budúcnosti by mal zachytiť vznikajúce príležitosti, ktoré prinášajú dlhodobú perspektívu. Jediným spôsobom, ako využiť výhody týchto technológií pre verejnosť, je konať synchronizovane s priemyselnými partnermi, investormi, univerzitami, výskumnými ústavmi a tvorcami politík ako hlavnými aktérmi.

Ako všetci vieme, v týchto časoch začínajúcej „koronakrízy“ to nebude vôbec ľahké a aj posledné vety štúdie boli písané v časoch, keď sa na Slovensku aplikovala masívna prevencia proti pandémii a na svetovom akciovom trhu došlo k bezprecedentným historickým stratám. Dúfame teda, že v týchto energeticky a biologicky labilných časoch dôjde k renesancii pri aplikácii veľmi inovatívnych technológií, ako je napríklad zelený vodík, pretože svet už nebude ako predtým. Pevne dúfame, že inteligentné riešenia zlepšia kvalitu života nielen mimo Slovenska.
Autori: Maroš Halama, Vladimír Zeleňák, Tomáš Brestovič, Peter Hegeduš, Ján Weiterschütz, Jaroslav Legemza, Karel Saksl, Andrej Oriňák, Zuzana Orságova Králova, Sergej Koperdák