Európsky parlament schválil nové pravidlá pre výber energetických projektov, ktoré bude možné financovať z rozpočtu EÚ, a zosúladil existujúce predpisy s Európskou zelenou dohodou.
Nariadenie, na ktorého znení sa v decembri dohodli vyjednávači EP a Rady (ministrov) EÚ, stanovuje kritéria a metodológiu výberu energetických projektov spoločného záujmu, ako sú vysokonapäťové prenosové vedenia, plynovody, zariadenia na skladovanie energie alebo inteligentné siete, na ktoré sa budú vzťahovať urýchlené administratívne postupy a ktoré budú môcť získať podporu z rozpočtu EÚ.
Poslanci počas rokovaní podporili financovanie projektov rozvoja vodíkovej infraštruktúry, ako aj zachytávania a ukladania oxidu uhličitého. Oprávnené projekty by tak mali napomáhať integrácii trhu, zvyšovať bezpečnosť dodávok energií v EÚ a znižovať využívanie tuhých fosílnych palív ako čierne a hnedé uhlie, rašelina a roponosná bridlica.
Poslanci tiež zaistili financovanie pre projekty, ktoré počas prechodného obdobia umožnia transformáciu a využívanie existujúcej infraštruktúry určenej pre transport či skladovanie zemného plynu na prepravu alebo uskladňovanie vodíka. Financovanie takýchto projektov z rozpočtu EÚ bude umožnené do 31. decembra 2027.
Ukončenie energetickej izolácie Cypru a Malty
Nové projekty zamerané na zemný plyn už nebude možné financovať z rozpočtu EÚ. Iba Cyprus a Maltu majú nárok na financovanie jedného na vodík pripraveného plynárenského projektu zameraného na pripojenie krajiny k sieti EÚ.
Ďalší postup
Nariadenie, ktoré Európsky parlament schválil pomerom hlasov 410 (za): 146 (proti): 72 (zdržalo sa hlasovania), musí ešte formálne odobriť aj Rada (ministrov) EÚ. Následne bude zverejnené v Úradnom vestníku EÚ a po dvadsiatich dňoch vstúpi do platnosti.
Súvislosti
Európsky parlament v uznesení z júla 2020 vyzval na novelizáciu nariadenia o transeurópskych energetických sieťach (TEN-E), ktorého súčasťou sú usmernenia EÚ v oblasti cezhraničnej energetickej infraštruktúry a ktoré stanovuje proces výberu takzvaných projektov spoločného záujmu. Európska komisia predložila návrh na novelizáciu nariadenia v decembri 2020. Projekty spoločného záujmu: lepšie prepájanie vnútroštátnych trhov a podporu konkurencieschopnosti, bezpečnosti dodávok či využívania obnoviteľných zdrojov.