Na Valnom zhromaždení NVAS sa v pondelok 16.9.2024 zišlo dostatok členov na to, aby sa nielen prijali dôležité body programu ale aj rozprúdili podnetné diskusie. Na záver bola prezentovaná výzva vláde SR, ktorej znenie si môžete prečítať nižšie.
Tlačová správa Národnej vodíkovej asociácie Slovenska
Bratislava 17.9.2024
Technologické riešenia s využitím obnoviteľného vodíka sú dôležitým prvkom dekarbonizácie spoločnosti aj ekonomiky. V požiadavkách EU figurujú viaceré limity pre emisie sektora energetiky, priemyslu aj dopravy, pričom vodíkové riešenia pomôžu ekonomike ich dosiahnuť. Pri správnom uchopení témy však môže byť vodík nielen prostriedkom naplnenia požiadaviek zelenej transformácie, ale aj dôležitým prvkom konkurencieschopnosti slovenského priemyslu.
Preto členovia vodíkového ekosystému na Slovensku, vrátane silných energetických a priemyselných firiem ale aj univerzít a vedeckých inštitúcií, vítajú rozvoj tejto témy. Ten najskôr priniesla Národná vodíková stratégia a jej akčný plán. Nemenej dôležité bolo zaradenie rozvoja využitia vodíka do programového vyhlásenia vlády a nástrojov ako je plán obnovy a odolnosti a jeho kapitoly REPowerEU.
Správa Oxforského inštitútu pre energetické štúdie o stave európskeho trhu s vodíkom z júna tohto roku hovorí, že mnohé európske vodíkové stratégie sľubujú financovanie na podporu nízkouhlíkových vodíkových projektov. V celej EÚ a jej členských štátoch sa očakávané investície voči tomuto sektoru odhadujú na takmer 138 miliárd EUR, pričom fondy EÚ tvoria takmer polovicu dostupných finančných prostriedkov.
„Vývoj v oblasti zelených riešení vrátane vodíkových ide rýchlo, a ak má Slovensko udržať tempo, treba po strategických krokoch pokračovať aj praktickými“ povedal Ján Weiterschütz, predseda Národnej vodíkovej asociácie Slovenska (NVAS), zastupujúcej záujmy podnikateľského sektora, regiónov a univerzít.
Na včerajšom Valnom zhromaždení NVAS sa členovia zhodli, že v duchu Akčného plánu vodíkovej stratégie, a pre úspešný rozvoj vodíkového ekosystému na Slovensku, je potrebné apelovať na vládu SR, aby v čo najkratšom čase zverejnila národný plán plnenia záväzných európskych cieľov na roky 2030 a 2035, zoznam priorít a harmonogram vyhlasovania podporných schém do roku 2030. Zároveň vyzývajú vládu SR na zmeny legislatívneho a regulačného rámca v oblasti podpory vodíkových technológií, tak aby vytvorili stabilné a dlhodobo udržateľné podmienky pre rozvoj vodíkového hospodárstva ako neoddeliteľnej súčasti pre udržanie konkurencieschopnosti hospodárstva SR.
Vláda ukázala, že dokáže zareagovať na technologický pokrok a zapracovať požiadavky zelenej transformácie do strategických dokumentov. Preto je NVAS pripravená a ponúka pomoc aj pri praktickom napĺňaní stratégií - pri ňom môže vláda podporiť tak dekarbonizáciu, ako aj rozvoj a rast konkurencieschopnosti slovenského hospodárstva s využitím moderných technológií.