Saudská Arábia sa na budúcnosť pozerá s perspektívou diverzifikácie svojho hospodárstva. Krajina, ktorá desaťročia profitovala z predaja ropy, plánuje prechod na výrobu a export zeleného vodíka. Na klimatickom summite COP 29 vo vlaňajšom roku vo februári oznámil generálny riaditeľ NOEM Green Hydrogen Company, Wesam Al-Ghamdi, že najväčšia továreň na výrobu zeleného vodíka na svete začne výrobu v decembri 2026. Projekt využíva výhradne energiu zo slnka a vetra na pohon 2,2-gigawattového elektrolyzéra, ktorý bude nepretržite vyrábať vodík.
Saudská Arábia má obrovské zásoby solárnej a veternej energie, čo jej umožňuje znížiť náklady na výrobu vodíka a spraviť ho konkurencieschopným.
Projekt je súčasťou futuristického megamesta NEOM, ktoré sa buduje na severozápade Saudskej Arábie a jeho dokončenie sa očakáva v roku 2040. NEOM s rozlohou vyše 26 000 km² bude zahŕňať plávajúci priemyselný komplex, globálny obchodný uzol, turistické rezorty a lineárne mesto poháňané výhradne obnoviteľnými zdrojmi energie. Tento ambiciózny projekt je súčasťou vízie Saudskej Arábie do roku 2030, ktorej cieľom je znížiť ekonomickú závislosť krajiny od ropy a rozvíjať nové odvetvia, ako sú obnoviteľné zdroje energie, turizmus a technológie.
S narastajúcim celosvetovým záujmom o vodík sa Saudská Arábia snaží využiť svoje výhody a etablovať sa ako významný hráč v tejto oblasti. NGHC uzavrela 30-ročný distribučný kontrakt so spoločnosťou Air Products, ktorá bude jej zelený vodík dodávať na medzinárodné trhy vo forme amoniaku, čím sa uľahčí jeho preprava a distribúcia.
Nie je to však jediný veľký vodíkový projekt v Saudskej Arábii. Nemecká spoločnosť Securing Energy for Europe (SEFE), kontrolovaná nemeckou vládou, podpísala dohodu so saudskoarabskou firmou ACWA Power na dodávku 200 000 ton zeleného vodíka od roku 2030. Iba jeden oceliarsky závod v nemeckom Duisburgu bude potrebovať ročne približne 143 000 ton vodíka, čo naznačuje, že dopyt v Európe môže byť obrovský.
Podľa nemeckého denníka Handelsblatt bude hrať vodík v uhlíkovo neutrálnom hospodárstve kľúčovú úlohu spolu s obnoviteľnou elektrinou. Vodík môže byť spaľovaný v elektrárňach, keď nie je dostatok veternej a solárnej energie, prípadne môže nahradiť koks v oceliarskej výrobe, čím sa výrazne znížia emisie CO₂.
Zdroj: fontech.startitup.sk