Vodíkový workshop priniesol oficiálne predstavenie Národnej vodíkovej stratégie ministrom hospodárstva, priblížil smerovanie ministerstva školstva pri podpore budúcich vedecko-výskumných vodíkových aktivít a potvrdil zámery Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry zahájiť výstavbu vodíkovej infraštruktúry.
Nevynechal ani zverejnenie plánov oboch západoslovenských krajov zakomponovať vodík do regionálnych stratégií a koncepcií najmä v podobe verejnej hromadnej dopravy. Zahraniční hostia predstavili ambície zakomponovať vodík do samostatnej vodíkovej smernice na základe poznatkov z praxe pri budovaní prvých vodíkových údolí.
Slovensko sa na workshope dozvedelo, že Dopravný podnik Bratislava počíta s tendrom flotily štyridsiatich mestských autobusov v dvoch fázach nasadenia aj s príslušnou čerpacou infraštruktúrou. Spoločnosť JESS plánuje v blízkej budúcnosti v Trnavskom kraji vyrábať zelený vodík z fotovoltickej elektriny pre autobusovú dopravu.
V záverečnom bloku siedmych krátkych prezentácií odzneli príspevky o vodíkových inovatívnych projektov, ktoré by mohli uzrieť svetlo sveta v priebehu dvoch troch rokov. Nechýbali ani príspevky o potrebe vyškolenia mladých expertov pre budúce vodíkové hospodárstvo, ako aj vedecko-výskumné projekty v oblasti skladovania vodíka.
Okrem pestrej palety prezentácii, workshop konečne ponúkol vodíkovým stakeholderom jedinečnú možnosť osobne prediskutovať svoje vodíkové plány, nadviazať partnerstvá a v neposlednom rade po nekonečne dlhej ére online mítingov aj spoznať kolegov z brandže „LIVE“.
Poďakovanie patrí všetkým spíkrom, ako aj partnerom, najmä zamestnancom Slovak Business Agency za poskytnutie priestorov a výdatnú pomoc pri príprave podujatia, Ministerstvu hospodárstva za organizačnú podporu a Ministerstvu školstva za finančnú podporu. Vďaka patrí aj mediálnym partnerom Energoklub, Euractiv a Energie-portal za propagáciu podujatia.
Veríme, že Vám zúčastneným fyzicky, ako aj Vám zučastneným online sa workshop stal zdrojom dôležitých informácií a inšpirácií pre rozhodnutie podporiť transformáciu hospodárstva SR na udržateľné, a to pomocou modro-zeleného vodíka.
Už teraz sa tešíme na 4. jesenný workshop zameraný na Nitriansky a Banskobystrický kraj, čím ukončíme sériu regionálnych vodíkových workshopov.
Prezentácie k stiahnutiu:
1. BLOK – Plány stratégie a politiky
MŠVVaŠ SR – štátny tajomník Ľudovít Paulis – Vodík v školstve a výskume
BSK – predseda Juraj Droba – Plány využitia vodíka v BSK
TTSK – predseda Jozef Viskupič – Plány využitia vodíka v TTSK
SIEA – Pavol Pleva – Pilotné vodíkové aktivity SIEA
Hydrogen Europe – Matúš Muron – Hydrogen Act – online – SJ
New Energy Coalition – Patrick Cnubben – HEAVENN – dobrý príklad z praxe + Video
2. BLOK – Projekty
VUJE – Branislav Hatala – Vysokoteplotné reaktory na výrobu vodíka
SPP – Martin Kečkéš – Vodíkové projekty spoločnosti SPP
Dopravný podnik Bratislava – Martin Rybanský – Vodíkové autobusy v bratislavkej MHD
JESS – Roman Sporina – Vodík pre verejnú dopravu
Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV – Jaroslav Jerz – Projekt Mag-H2-Store
3. BLOK – Bleskovky
Linde Gas – Matúš Bodnár – Joint venture ITM Linde Electrolysis
Q-SERVIS – Jozef Ludik – Tatsuno Hydrogen refuelling station contractor
Tomark Aero – Martin Sedlák – H2 VTOL vodík v letectve
TUKE FMMR – Maroš Halama – Inovatívny koncept vzdelávania – vodík a úložiská energie
Horizon Educational – Branislav Hlinka – Vodík vo vzdelávaní, alebo ako zvýšiť záujem o OZE
UK FMFI – Michal Stano – Výskum vodíkových technológií na FMFI UK
Inobat Hydrogen – Peter Hegeduš – InoBat station
Slovnaft – Michal Brucháč – Hydrogen Danube
Videozáznam z podujatia tentoraz nebol vyhotovený.