Košický kraj a spoločnosť Kosit budú spolupracovať pri výrobe vodíka z obnoviteľných zdrojov energie. Skúšobná prevádzka je naplánovaná na rok 2026 a ročná produkcia by mohla pokryť prevádzku zhruba 50 prímestských autobusov.
Kosit prevádzkuje zariadenie na energetické využitie odpadov (ZEVO). Prevádzka v košickej Barci energeticky zhodnotí ročne 120 000 ton nerecyklovateľného odpadu, ktoré premieňa na tepelnú a elektrickú energiu. Takto vyrobené teplo pomáha vykurovať košické domácnosti, po novom bude ZEVO vyrábať z odpadu aj vodík.
„Vodík chceme vyrábať na báze vysokoteplotného elektrolyzéra, teda elektrolýzou vody. Vstupom pri takejto výrobe je elektrická energia, tepelná energia a voda, výstupom je vodík, ktorý sa uskladňuje v zásobníkoch a následne pod tlakom exportuje na čerpacie stanice. Na tento účel dobudujeme samostatnú prevádzku v areáli ZEVO v Košiciach-Barci,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Marián Christenko.
Vodík vyrobený použitím technológie elektrolýzy chce kraj prednostne využívať ako pohonnú látku, a to najmä v prímestskej autobusovej doprave. Podobný projekt už dva roky funguje v nemeckom meste Wuppertal. V zariadení ZEVO tam vyrábajú vodík na pohon mestských bezemisných autobusov, ktoré prispievajú k výraznému zlepšeniu kvality ovzdušia.
Projekt musí prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie a ďalšími povoľovacími procesmi. Memorandum o spolupráci ráta aj s výstavbou fotovoltického zdroja na výrobu zelenej elektriny. Tá by mala následne slúžiť taktiež na výrobu vodíka.
Projekt ráta s financiami z Fondu na spravodlivú transformáciu, plánu obnovy a odolnosti, prípadne iných podporných programov na financovanie projektov z Európskej únie.