V dňoch 28.-29.11 2023 sa v Paríži uskutočnila pracovná cesta delegácie MH SR, vedená štátnym tajomníkom MH SR Kamilom Šaškom, ktorej primárnym cieľom boli rokovania s francúzskymi vládnymi a komerčnými aktérmi ohľadom jadrovej, ale aj vodíkovej energetiky.
Predmetom rozhovorov bola aj vzájomná FR-SK spolupráca v oblasti vodíkových technológií. Tu už existuje pomerne slušný potenciál na bilaterálne konzorciá. K tomu má slúžiť najmä svetové expo Hyvolution 2024 na prelome januára a februára 2024, kde by sa stretli zástupcovia NVAS a FH, pričom cieľom je na podujatie pritiahnuť ako investorov, tak aj verejné banky oboch krajín. Vodík sa vo FR, kde tieto technológie dostávajú mnohomiliardovú podporu zo strany štátu a aj súkromných investorov, javí ako preferovaná platforma na dekarbonizáciu istých priemyselných sektorov (napr. stavebníctvo) či dopravy (letecká, nákladná), na čom by mohli kapitálovo ako aj odborne profitovať SK H2 podniky.
Pracovné raňajky na ZÚ SR k H2 technológiám
Na pozvanie štátneho tajomníka MHSR pána Kamila Šaška, a veľvyslanca Jána Šotha sa predseda NVAS, Ján Weiterschütz, spolu s Petrom Blaškovitšom zúčastnili pracovných raňajok. Toto stretnutie poskytlo ideálnu príležitosť na diskusiu a výmenu názorov s francúzskym kolegom, predsedom organizácie Hydrogen France, Philippom Bouclym.
Hlavným predmetom rokovania boli plány na napĺňanie partnerstva medzi MEDEF a NVAS. Na stretnutí boli prezentované návrhy spoločných aktivít plánovaných na rok 2024. Táto iniciatíva je kľúčová pre posilnenie spolupráce a vývoja vodíkových technológií, čo je v súlade so záujmami a cieľmi oboch organizácií.
Stretnutie tiež poskytlo platformu pre diskusiu o najnovších trendoch a inováciách v oblasti vodíka, ako aj pre identifikáciu možných oblastí spolupráce a synergií medzi Slovenskom a Francúzskom. Toto partnerstvo je dôležitým krokom smerom k dosiahnutiu udržateľnejšieho a zelenšieho hospodárstva v Európe.
France Hydrogène
France Hydrogène (FH) zastupuje 460 subjektov vodíkového sektora a s podporou vlády robí z vodíka kľúčový element dlhodobej stratégie a investičnú prioritu pre zabezpečenie úspechu prechodu niektorých priemyselných odvetví na zelenú energiu. Cieľ FH je de facto len jeden: vytvorenie 6,5 GW inštalovaných elektrolyzérov do roku 2030, ktoré budú schopné vyrobiť 680.000 t. obnoviteľného alebo nízkouhlíkového H2 každý rok, čím spravia z FR európskeho lídra vodíkového hospodárstva.