Na to, aby sme začali používať vodík vo veľkom, musíme jeho produkciu výrazne zvýšiť. Dôležité je, aby sa vyrábal z obnoviteľných zdrojov a nie zo zemného plynu, ako je to dnes.
„Výhodné v rámci Európy sú oblasti na pobrežiach Severného a Baltického mora v Nórsku, kde sú veterné a vodné elektrárne a v Španielsku zo solárnych elektrární, kde sa dá vyrobiť vodík, ktorý je lacnejší ako na Slovensku,“ hovorí predseda Národnej Vodíkovej Asociácie Slovenska Ján Weiterschütz.
Podľa experta Pavla Šutora z HSH Group sa v našich podmienkach dá zelený vodík vyrábať napríklad z bioodpadu alebo v jadrových elektrárňach. Jeho výroba sa ale musí zjednodušiť.
Zástupcovia ministerstva hospodárstva plánujú návrhy zapracovať aj do novej stratégie.
„Aby sme podporili vodíkový ekosystém a aby sme identifikovali, aká je potreba trhu, čo sa týka vodíka a aké sú možnosti výroby vodíka na Slovensku,“ doplnil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Szabolcs Hodosy.
Vodík sa dá využiť aj na skladovanie elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. S nárastom ich využitia na Slovensku tak môže rásť aj produkcia zeleného vodíka.