4. Vodíkový workshop vysielaný z EXPO Dubai a neskôr zo Slovenska priniesol aktuálne informácie o vodíkovom dianí na Slovensku. Predstavené boli projekty z BB a NR kraja, aktuálny stav prípravy Akčného plánu vodíka, ako aj možnosti financovania prvých vodíkových projektov z Plánu obnovy.
EXPO ČASŤ
Workshop v rámci EXPO časti exkluzívne otvoril komisár EK Maroš Šefčovič, ktorý počas otváracej reči zdôraznil, akú významnú úlohu hrá vodík na dosiahnutí uhlíkovej neutrality do roku 2050:
- Zohráva dôležitú úlohu spolu s batériových technológiami pri skladovaní obnoviteľnej energie, pri vyrovnávaní sezónnych výkyvov…
- Neexistuje žiadny elektrický kábel, ktorý by dokázal prepraviť toľko energie ako potrubie na prepravu zeleného vodíka,
- Môže nahradiť fosílne palivá v priemyselných procesoch, ktoré sa nedajú elektrifikovať- výroba ocele, chemické odvetvia…
- Je ho možné použiť na výrobu zelených hnojív a chemikálií,
- Môže zvýšiť zamestnanosť až o 7% v tomto sektore,
- V SR musíme podporiť metalhydridové technológie na bezpečné skladovania vodíka pod nižším tlakom – môže to byť pre nás prelomové.
Ciele EK:
- Nainštalovať aspoň 6 GW elektrolyzéry na výrobu vodíka do roku 2024, 40 GW do roku 2030 a vyrobiť 1 mil. ton obnoviteľného vodíka do roku 2024 a 10 mil. ton do roku 2030.
- Do roku 2030 minimálne 2,6 % spotreby energie v doprave poháňať obnoviteľným a čistým vodíkom = update TEN-E
- Európska Aliancia Čistého Vodíka združuje všetkých aktérov v tomto sektore – 1500 členov – 14 zo SR. Má ambície nainštalovať 60 GW elektrolyzéry do roku 2030.
V ďalšej časti člen výkonného výboru NVAS – Peter Hegeduš v skratke predstavil NVAS, ktorej cieľom je prepájanie jednotlivých účastníkov trhu tak, aby si navzájom zdieľali informácie a dosahovali spoločné výsledky.
Rastislav Trnka nás následne oboznámil o Vodíkovej stratégii košického kraja, v ktorej je uvedený zoznam prioritných projektov z oblasti mobility (1. vodíkový autobus vyrobený v košickom kraji), turizmu (vodíkové bicykle ako marketingový projekt) a logistiky (logistický park postavený na vodíkových technológiách). Projekty by mali byť realizované v najbližšej budúcnosti.
Ďalej Rastislav Podhorec a Jan Šícha z energetickej spoločnosti JESS a ČEZ, načrtol plány v oblasti vodíkových technológií, s dôrazom na využitie týchto technológií vo verejnej doprave. A na záver tejto časti nám Tomasz Wiatrak zo spoločnosti Orlen Unipetrol povedal viac o vodíkovej mobilite v rámci strednej Európy.
SLOVENSKÁ ČASŤ
V slovenskej časti workshopu predstavil Dr. Martin Cepel (BCF energy) plánovanú výrobu 40 vodíkových čerpacích staníc, ktoré budú súčasťou koncernu Benzinol Slovakia po celom území SR a následne Peter Vágner priblížil výrobu zeleného vodíka v spoločnosti Duslo- projekt zeleného amoniaku. Na záver workshopu nás Juraj Sinay a Ján Weiterschutz oboznámili o stave prípravy Akčného plánu vodíka a Dávid Madaj nám odprezentoval možnosti financovania prvých vodíkových projektov z Plánu obnovy.
Ešte raz ďakujeme všetkým zúčastneným a dúfame, že sme prostredníctvom tohto workshopu aspoň o niečo rozšírili povedomie o vodíkových technológiách.
Prezentácie k stiahnutiu
Juraj Sinay a Ján Weiterschütz
Videozáznam z workshopu