Zdroj: energie-portal.sk
Stratégia počíta s tým, že vodík nájde uplatnenie v plynárenstve, tepelnom hospodárstve aj v doprave. Sulíkov rezort ukázal, ako chce podporiť vodík.
Národná vodíková stratégia SR, ktorej prípravu Ministerstvo hospodárstva avizovalo už v júli 2020 na konferencii Vodíková budúcnosť Slovenska, je od 1. apríla 2021 v medzirezortnom pripomienkovom konaní, ktoré bude trvať do piatku 16. apríla. Po pripomienkovaní bude nasledovať prerokovanie stratégie vládnym kabinetom a následne na strategický materiál nadviaže akčný plán s navrhovanými opatreniami. Tie už majú byť spojené aj s konkrétnymi termínmi realizácie a finančnou podporou na vodíkové projekty.
V článku sa dozviete viac o vodíku v oblasti energetiky, chemického, sklárskeho, metalurgického a plynárenského priemyslu, dozviete sa tiež akú úlohu hrá vodík pri dekarbonizácii tepelného hospodárstva a aké príležitosti vidia autori stratégie pre automobilky. Dočítate sa tiež aké finančné nástroje budú použité na podporu vodíka.
Vodík môže poslúžiť aj v energetike
Vodíková stratégia EÚ počíta s tým, že kumulatívne investície do výroby zeleného vodíka v rámci EÚ do roku 2050 dosiahnu výšku 180 až 470 mld. €.
Ďalším kľúčovým faktorom bude spotreba elektriny, ktorá pri úsilí EÚ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu a s tým súvisiacou elektrifikáciou porastie. Podiel elektriny na konečnej spotrebe energie má stúpnuť z dnešných 23 % na približne 30 % do roku 2030 a do roku 2050 na 50 %. Za posledných 30 rokov pritom tento podiel vzrástol len o 5%. „Odhaduje sa teda, že zelený vodík by mohol do roku 2050 pokryť okolo 24 % svetového energetického dopytu. Ročné tržby by sa mohli pohybovať okolo 630 miliárd eur,“ píše sa v stratégii.
Pri výrobe budú v hre jadrové elektrárne
„V podmienkach SR sa bude venovať pozornosť aj využívaniu elektriny z rezerv jadrových elektrárni ako nízkouhlíkového obnoviteľného zdroja energie pri výrobe vodíka,“ spresňujú autori.
Ilustračné foto: iStockphoto.com