Po 4 rokoch náročných výberových procesov pre schému IPCEI Hy2Move zaradila Európska komisia v spolupráci s jej Joint Research Centre do skupiny 11 vodíkových inovátorov ako je AIRBUS, BMW a Michelin aj slovenský ambiciózny R&D spin-off TOMARK PROTON založený východoslovenskou strojárenskou a leteckou spoločnosťou TOMARK.
Cieľom slovenského viac ako 6-ročného projektu s označením H2 VTOL je do roku 2030 vyvinúť jedno z prvých vodíkom poháňaných lietadiel s vertikálnym vzletom a pristátím vhodným pre leteckú záchrannú službu, prípadne pre budúcu mestskú leteckú mobilitu. Popri tom budú vyvíjané a certifikované letecké recyklovateľné vysokotlakové vodíkové kompozitové nádrže a ventily, ktoré nájdu svoje uplatnenie aj v iných formách dopravy a priemyslu.
Pri týchto kľučových, ale aj menších čiastkových úlohách, bude TOMARK PROTON v rámci skupiny Hy2Move koordinovane spolupracovať na vytvorení základov vodíkovej mobility s AIRBUS-om (Nemecko), AIRBUS-om (Španielsko), BMW (Nemecko), Evolution Synergetique Automotive (Španielsko), HDF (Francúzsko), Neuman & Esser (Nemecko) a so Skeleton Technologies (Estónsko).
Dohodnutá je tiež spolupráca s 9 univerzitami z Fínska, Nemecka, Estónska, Čiech a Slovenska. VŠB - Technická univerzita Ostrava bude napríklad testovať a analyzovať kompozitové nádoby vyvíjané v spolupráci s BMW a TOMARK PROTON-om. Letecká fakulta Technickej univerzity Košice pripraví s AIRBUS-om (Španielsko) a TOMARK PROTON-om pokrokový výukový systém pre vodíkové letectvo na báze virtuálnej reality a 3D headset-u.
Tento technologicko-ekologický projekt celoeurópskeho významu je súčasťou vznikajúceho EastGate H2V - východoslovenského vodíkového údolia a členom nového Centra výskumu vodíkových technológií (CVVT). Vďaka využitiu vodíka v doprave zvýši energetickú bezpečnosť a prispeje k dekarbonizácii Slovenska. Tiež povedie k posunu Slovenska v inovačnom rebríčku, zvýši investície do výskumu a vývoja, a priláka vysokokvalifikovaných ľudí zo zahraničia, pričom sa predpokladá patentová ochrana 20 vynálezov.
Vzhľadom na vysokú mieru inovácií, cezhraničných spoluprác, technologického a finančného rizika, ale tiež strategický význam pri napĺňaní cieľov Európskej zelenej dohody (klimatická neutrálnosť do roku 2050) bol projekt H2 VTOL úspešne notifikovaný v rámci schémy Important Project of Common European Interest (IPCEI) Hy2Move pre štátnu pomoc takmer 60 miliónov EUR.
Ilustračná foto: Vizualizácia vodíkom poháňaného lietadla s vertikálnym vzletom a pristátím. Konečný koncept (tvar a usporiadenie trupu, krídiel, vrtúľ, atď.) je predmetom výskumu.
Zdroj: Tlačová správa TOMARK PROTON