28. máj 2025, Brno
Druhý ročník spoločného workshopu zaznamenal vysoký záujem naprieč sektormi. Okrem zástupcov priemyslu a akademickej obce nás potešila účasť predstaviteľov štátnej správy, ktorí tvorili takmer polovicu prítomných. Je to dobrý predpoklad na rozvíjanie spolupráce a vytváranie vhodných podmienok pre rozvoj vodíkového hospodárstva v našich krajinách.
Účastníci sa v úvodnom bloku venovali téme certifikácie. Jan Sochor spolu so zástupcami certifikačných autorít – SPP - Distribúcia (SR) a OTE (ČR) – objasnili rozdiel medzi Zárukou pôvodu a Certifikátom udržateľnosti. Diskutovalo sa o ich praktickom význame, využití pri obchodovaní s RFNBO vodíkom a o možnostiach predchádzania jeho dvojitému započítaniu.
V druhom bloku sa zástupcovia NVAS, HYTEP a Hydrogen Europe vyjadrili k súčasným pravidlám pre výrobu obnoviteľného a nízkouhlíkového vodíka. Zhodnotili ich dopad na realizáciu projektov a porovnali pôvodné očakávania s dnešnými realistickejšími a nižšími odhadmi výroby do roku 2030.
V ďalšej časti sme si vypočuli o plánoch, aktivitách a skúsenostiach s prípravou európskych dotačných projektov od zástupcov Košického samosprávneho kraja a Hospodárskej a sociálnej rady Ústeckého kraja. Pripraviť sa treba na dlhú a detailnú prípravu, pri hodnotení zaváži aj medzinárodná spolupráca, replikabilita projektu a zapojenie viacerých odberateľov.
Na záver workshopu sa predstavili partneri podujatia so svojimi produktmi a službami v oblasti vodíkových technológií. Všetkým partnerom srdečne ďakujeme za podporu a aktívnu účasť.
Tešíme sa na tretí ročník, ktorý sa uskutoční opäť v Bratislave.