Slovenskými plynovodmi sa už môže oficiálne prepravovať okrem zemného plynu aj vodík. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti SPP – distribúcia Milan Vanga, slovenská plynárenská sieť je kompletne pripravená na vodík. Plynovody na Slovensku sú už certifikované distribuovať okrem zemného plynu a biometánu aj vodík. Certifikát zvyšuje potenciál lokálnej výroby zeleného vodíka a prepája slovenskú distribučnú sieť s budúcou „európskou vodíkovou chrbticou“.
Spoločnosť SPP – distribúcia, a. s., už v roku 2022 úspešne zrealizovala projekt s názvom H2Pilot ‒ pilotnú distribúciu zmesi zemného plynu a vodíka domácnostiam na Slovensku. Otvorila sa tak prvá kapitola budúcej transformácie plynárenskej infraštruktúry na našom území. Projekt sa uskutočnil v obci Blatná na Ostrove, kde vyše 300 domácností dočasne odoberalo zmes zemného plynu s vodíkom.
Výsledkom odborného posúdenia vydaného certifikačnou spoločnosťou TÜV SÜD je potvrdenie kompatibility vysokotlakovej plynárenskej siete a regulačných staníc s prevádzkou 5-percentného podielu vodíka v zmesi so zemným plynom. V miestnych sieťach, tzn. nízko- a strednotlakových plynovodoch, bola kompatibilita preukázaná až do úrovne 10 % vodíka v zmesi. Na základe zistení z úspešnej certifikácie bude SPP – distribúcia naďalej pripravovať svoju vysokotlakovú sieť a regulačné stanice aj na vyšší podiel vodíka v zmesi, čo si vyžiada obmenu niektorých prvkov za zariadenia s plnou vodíkovou kompatibilitou.
Úspešná certifikácia plynárenskej infraštruktúry je významná z dvoch dôvodov. Tým prvým je skutočnosť, že plynárenská distribučná sieť na Slovensku je dnes plne pripravená akceptovať zemný plyn s prímesou vodíka priamo z tranzitnej siete spoločnosti eustream, a. s., ktorej infraštruktúra je súčasťou budúceho európskeho vodíkového systému, tzv. European Hydrogen Backbone. Druhý význam má certifikácia pre podporu zámerov výroby „zeleného“ vodíka na lokálnej úrovni.
Zdroj: SITA