Sektor dopravy je jedným z najväčších prispievateľov k emisiám skleníkových plynov (GHG) na svete a tvorí takmer 30 % celkových emisií skleníkových plynov.
Okrem využívania biopalív sa teraz EÚ zameriava na zelený vodík a takzvané syntetické e-palivá, ktoré sú podstatnou zložkou nového klimaticky neutrálneho hospodárstva a budú zohrávať kľúčovú úlohu, najmä v námornej a leteckej doprave a v sektoroch, kde dekarbonizáciu nemožno dosiahnuť len elektrifikáciou.
E-Fuels ako riešenie typu drop-in ponúkajú veľkú výhodu kompatibility s existujúcimi spaľovacími motormi a infraštruktúrou. Množstvo e-palív potrebných na úplnú náhradu fosílnych palív by si však vyžadovalo výrobu značného množstva zeleného H2, čo môže byť náročné, najmä preto, že súčasná globálna kapacita používaných elektrolyzérov je len 2 GW, s viac ako 400 GW potrebných elektrolyzérov do konca desaťročia a dovtedy sa plánuje výroba iba 70 GW. Ďalšou problematickou otázkou sú náklady a dostupnosť zachyteného CO2 a cena elektriny z obnoviteľných zdrojov používanej na elektrolýzu.
Témy podujatia
Pre členov NVAS bude poskytnutá zľava na toto podujatie. Zľavový kód bude zaslaný v členskom spravodaji.
Dátum podujatia: 20. - 21. jún 2023
Miesto: Berlín, Nemecko