Nemecko spustí v roku 2025 prvú časť vodíkovej siete s dĺžkou 525 km. Tento ambiciózny projekt má priniesť revolúciu v energetike a posunúť krajinu k ekologickej budúcnosti.
Vodík vyrobený klimaticky šetrným spôsobom má v budúcnosti zohrávať kľúčovú úlohu popri elektrine z obnoviteľných zdrojov. V nových plynových elektrárňach bude slúžiť na výrobu elektriny v čase, keď nesvieti slnko a nefúka vietor.
Okrem toho sa vodík stane nenahraditeľným v priemysle. Napríklad pri výrobe ocele nahradí uhlík, čím sa predíde uvoľňovaniu veľkého množstva oxidu uhličitého, ktorý výrazne prispieva ku klimatickým zmenám.
V októbri 2023 dala Spolková sieťová agentúra zelenú tzv. jadrovej vodíkovej sieti, ktorá má do roku 2032 narásť na impozantných 9 040 kilometrov. Táto sieť spojí kľúčové vodíkové lokality v celom Nemecku: prístavy, výrobné závody a priemyselné centrá.
Nemecko si od tohto projektu sľubuje významný posun v ekologickej energetike. Celkové náklady, ktoré sa vyšplhajú na približne 19 miliárd eur, ponesie prevažne súkromný sektor, pričom štát pomôže prostredníctvom zastropovania poplatkov za sieť.
Projekt počíta s tým, že 40 % potrubí bude novovybudovaných, zatiaľ čo zvyšných 60 % vznikne konverziou existujúcich plynovodov, ktoré v súčasnosti prepravujú zemný plyn. Na prvých 525 kilometroch bude až 507 kilometrov potrubí prekonvertovaných.
Do roku 2027 pribudne aj nový 11-kilometrový plynovod, ktorý prepojí podzemný sklad vodíka so sieťou. V Lingene plánuje energetický gigant RWE (jedna z najväčších energetických spoločností v Európe so sídlom v nemeckom Essene) už v roku 2025 uviesť do prevádzky 100-megawattový elektrolyzér na výrobu vodíka.
Prvých 525 kilometrov potrubí má byť pripravených na prepravu vodíka. Otázkou však zostáva, či vodík začne reálne prúdiť k zákazníkom už v roku 2025. Podľa vyjadrenia združenia FNB Gas to závisí predovšetkým od trhu a obchodníkov, ktorí budú vodík využívať.
V roku 2026 bude výstavba jadrovej siete pokračovať pomalším tempom. Podľa plánov sa má dokončiť ďalších 142 kilometrov vodíkových potrubí, pričom iba 2 kilometre budú novovybudované. Väčšina práce sa bude opäť sústrediť na konverziu existujúcich plynovodov.
Source: sita.sk