Eustream a Nafta sa pripravujú na prepravu a skladovanie vodíka, JESS plánuje výrobu zeleného vodíka.
Pološtátna spoločnosť Nafta, ktorá vo vyťažených ložiskách na Slovensku prevádzkuje podzemné zásobníky plynu s celkovou kapacitou 27,7 TWh, momentálne rozvíja viaceré smery ohľadom využívania vodíka. Skúma skladovanie stopercentného vodíka, respektíve v zmesi so zemným plynom, v podzemných zásobníkoch a skúma tiež aj využitie vodíka na ložiskovú metanizáciu. „Teda do ložiska by sa vtláčala zmes vodíka a oxidu uhličitého, baktérie by tieto plyny premenili na metán,“ vysvetľuje Martina Štecová, hovorkyňa spoločnosti Nafta.
Prevádzkovateľ prepravnej siete Eustream plánuje prispôsobiť časť svojich kapacít na prepravu vodíka. Do roku 2023 chce byť technologicky pripravený prijímať do svojej sústavy vodíkové zmesi až do 5% a v budúcnosti plánuje vyčleniť jedno zo svojich potrubí na prepravu čistého vodíka. „Náš robustný prepravný systém ponúka flexibilnú a cenovo dostupnú možnosť ako prepravovať zelenú energiu pre európske trhy. Sme odhodlaní pripraviť našu sieť na prepravu vodíka a významne tak podporiť dekarbonizačné úsilie EÚ,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič. Vodík vyrobený na Ukrajine zo slnečnej a veternej energie sa tak v budúcnosti bude prepravovať cez tranzitnú sieť Eustreamu do Rakúska a Nemecka a uskladňovať na sezónny dopyt v strednej Európe.
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) predstavila konkrétny plán na výrobu zeleného vodíka. Vo svojom areáli plánuje postaviť fotovoltický park. Vyrobená zelená elektrina by sa následne využívala na elektrolytickú výrobu zeleného vodíka.
Ilustračné foto: iStockphoto.com